سرباز عقل

مطالبی درباره فلسفه و جامعه شناسی | غرب شناسی | شرق شناسی | اسلام و ایران | رسانه و تکنولوژی | سیر مطالعاتی

غرب شناسی: جاهلیت مدرن: غرب و جهان در عصر جاهلیت مدرن

غرب شناسی

جاهلیت مدرن

غرب و جهان در عصر جاهلیت مدرن

 

پیامبر اکرم (ص)

«من بین دو جاهلیت که دومین آن مخرب تر از اولی است بر انگیخته شدم»

 

بسیاری از مردم جاهلیت را به قرون گذشته نسبت می دهند و جهان متمدن، پیشرفته، با فرهنگ و سرشار از عقلانیت کنونی را عاری از جاهلیت می دانند. اما با نگاه به تحولات فرهنگی، نظامی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جوامع عصر حاضر، به خوبی می توان جاهلیت را در مقیاس بسیار وسیعتری نسبت گذشته دید. جاهلیتی که بسیاری از ابعاد زندگی انسان ها را در سراسر جهان متاثر از خود ساخته است و به قدری با سبک زندگی، عقاید، رفتارها و بینش انسان ها عجین شده است که به عنوان اصولی اساسی، بنیادین و غیر قابل تردید پذیرفته شده اند و هرگونه موضوع گیری در برابر آن ها به شدت محکوم و مورد نکوهش قرار می گیرد.

 

این نوع از جاهلیت که به خصوص در دوران مدرن شکل گرفته است بسیار خطرناک تر، عمیق تر و نهادینه شده تر از جاهلیت دوران پیامبر (ص) است، لذا هنگام ظهور امام زمان (عج) دشمنی ها با وی بسیار بیشتر و سهمگین تر از دشمنی ها با پیامبر (ص) خواهد بود. چنان که از قول امام صادق (ع) نقل می کنند:

 

«همانا قائم ما با جاهلان سرسخت تری نسبت به جاهلانی که رسول خدا (ص) در دوران جاهلیت با آنها بر خورد داشت، رو به رو می شود و متحمّل رنج و سختی بیشتری خواهد شد» (علامه مجلسی، بحار الانوار، ج 52: ص362)

 

مشخصه های «جاهلیت مدرن»:

 

در زیر به چند مورد از مهمترین خصیصه های «جاهلیت مدرن» اشاره می شود:

 

اومانیسم یا انسان محوری:

 

مهمترین مشخصه انسان در عصر جاهلیت مدرن اصالت دادن به خود در برابر خداست یعنی: «انسان محوری». در این طرز تلقی انسان محور همه چیز است، تمام چیزها با معیار او سنجیده می شود و خودش معیار حق و باطل قرار می گیرد نه خدا. این آغاز راه بود و از پی آن این حجت دوران، پای هر چه که به او قدرت، برخورداری و لذّت می داد مهر تایید زد. هر چه را با محک تجربه حسی در می یافت، امضاء کرد.

 

هر امر و نهی را که مانع این برخورداری، لذت جویی و قدرت طلبی بود به کناری افکند و آن را حاصل جهل و خرافه پنداشت و شد آنچه شد، عالمی نو، آدمی نو و جاهلیتی نو متولد شد. تفکر اومانیستی (اصالت انسان)، اخلاق لیبرالیستی (اباحی گری) و نگاه سکولاریستی (دنیوی گری) توام با هم، مشخصات مهم جاهلیت دوم را می نمایاند و خدای نو، اخلاق نو و انسان نو را معرفی می کند. (سروستانی، 1389: 16)

 

فرقه های انحرافی و عرفان های کاذب:

 

ازدیاد و رشد بی قواره عرفان های کاذب و فرقه های انحرافی همچون شیطان پرستی، عرفان حلقه، یوگا، وهابیت، صوفیگری و ... و پذیرش آن از سوی عده بسیار زیادی از مردم نشان دیگری بر جاهلیت انسان مدرن امروزی است. دم و دستگاه های بسیار وسیعی در کارند تا به رشد و توسعه این جاهلیت دامن بزنند و آن را وارد زندگی مردم کنند. ابزارهایی همچون هالیوود، شبکه های ماهواره ای، فضای مجازی، نشریات گوناگون، موسیقی و ... از عوامل اصلی توسعه دهنده جاهلیت مدرن هستند.

 

فساد اخلاقی:

 

ترویج همجنس گرایی از طریق برنامه های ماهواره ای و هالیوودی، زنا، شرب خمر، کفر گویی، اسائة ادب به کتب آسمانی، قرآن سوزی، کم رنگ شدن امر به معروف و نهی از منکر، بی بند و باری های جنسی، خیانت، ازدیاد فرزندان نامشروع و امثال اینها سریع تر از هر سفینه ای، جنود ابلیس را بر سر بشر آوار می سازد. چنانکه خداوند در قرآن کریم می فرماید: « به سبب آنچه دست های مردم فراهم آورده، فساد در خشکی و دریا نمودار شده است» (سوره روم آیه 41) در جامعه جاهلی عرب و جوامع گذشته بشر، فساد اخلاقی و فحشا رایج بود اما نه به عنوان یک فضیلت و ارزش؛ اما در دنیای امروز اینها معیار ارزش تلقی می شوند. (همان: 97)

 

استبداد، استعمار، ظلم و ستم:

 

خلق گروه های تروریستی و ایجار رغب و وحشت در مناطق مختلف دنیا، لشکرکشی های گسترده، اسلام هراسی، کشتار انسان های بی گنا در سراسر دنیا، نظامی گری های بسیار وسیع و ساخت انواع تسلیحات کشتار جمعی، تاراج ثروت ملل، خشونت، زایل شدن امنیت فردی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و ... همه و همه نشان دهنده جهل وسیع انسان عصر حاضر است.

 

نژاد پرستی:

 

برتری نژادی که امروزه در کشور های غربی مطرح می شود، پست شمردن سیاه پوستان و سرخ پوستان از جانب بسیاری از ملل سفید پوست، غرب محوری و تحقیر ملل شرقی و ... امروزه به یکی از بزرگترین بحران های جهان مدرن تبدیل شده است.

 

نویسنده: احسان سعیدی – اسرافیل مهدوی

 

منابع:

  1. قرآن کریم
  2. بحار الانوار، علامه مجلسی
  3. جاهلیت مدرن در رویارویی با امام زمان علیه السلام، اسماعیل شفیعی سروستانی، نشر موعود عصر (عج)

 

(کپی برداری از «اسرافیل» فقط با ذکر منبع مجاز است)

آقای سر به هوا :)
۱۳ فروردين ۱۸:۳۰
مطالب پر مغزی داره وبلاگت:)

پاسخ :

لطف دارید.
امیدوارم مفید باشه.
محمد احمدی
۱۵ فروردين ۱۳:۵۲
واقعا عالی بود...👏🏻👏🏻👏🏻

پاسخ :

لطف دارید شما.
امیدوام مفید باشه.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ»
«إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّىٰ یُغَیِّروا ما بِأَنفُسِهِم»
خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی‌دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند. (قرآن کریم. سوره مبارکه رعد آیه 11)
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان