سرباز عقل

مطالبی درباره فلسفه و جامعه شناسی | غرب شناسی | شرق شناسی | اسلام و ایران | رسانه و تکنولوژی | سیر مطالعاتی

امریکا‌شناسی | سرمایه‌داری و نظام سیاسی آمریکا | فساد و رشوه‌خواری در امریکا

 

امریکا‌شناسی | سرمایه‌داری و نظام سیاسی آمریکا | فساد و رشوه‌خواری در امریکا: آنها که در ایران دائما سنگ جمهوریت را به سینه می زنند، اگر راست می گویند و غم حفظ جمهوریت را دارند، چرا مدل های نئولیبرال آمریکایی را برای ما ترویج می کنند؟ مگر با نسخه های نئولیبرالیسم سیاسی، جمهوریت تحکیم می شود؟ آیا اینان به راستی درد حفظ جمهوریت را دارند؟ در خود آمریکا، جمهوریت مفهومی تنزل یافته و رو به زوال است پس چطور می توان باور کرد که تبعیت از نسخه های پیچیده شده توسط «سیا» و حمایت شده از طرف سرمایه داران و دولتمردان آمریکایی بتواند ضامن حفظ «حق حاکمیت مردم» باشد؟

 

در سیستم سیاسی آمریکا، از همان آغاز، پیوند تناتنگی میان صاحبان قدرت سیاسی و صاحبان سرمایه وجود داشته است. نمونه هایی از این پیوند را در خصوص جرج واشنگتن برده دار و همیلتون سرمایه دار و رشوه خواری های گسترده دولتمردان سطح بالای دولت در ارتباط با سرمایه داران و کمپانی های بزرگ ذکر کردیم. این مسئله به شکلی دیگر در پیوند قوه مقننه ایالات متحده آمریکا با تجار بزرگ و صاحبان صنایع و منسوجات، از آغاز تاسیس این جمهوری، وجود داشته است. در آمریکای پس از جنگ های داخلی، معروف بود که هر سناتوری تنها نماینده ایالت خود نیست، بلکه خود صاحب بنگاه های بزرگ تجاری نیز هست. مثلا تجارت پنبه در جنوب را شش سناتور جنوبی در دست داشتند و چند سناتور دیگر در منافع راه آهن «یونیون پاسیفیک» سهیم بوده و از حقوق آن در مجلس سنا محافظت می کردند. همین وضع در صنایع فولاد و نفت و نظایر آن وجود داشته و دارد.

 

اصولا نظام سیاسی آمریکا به گونه ای طراحی شده است که قوه مجریه و به ویژه حزب حاکم، بر دو قوه دیگر سیطره دارد و نفوذ سامان یافته سرمایه داران، غالبا از کانال پشتیبانی از یکی از دو حزب «جمهوری خواه» یا «دموکرات» و تسری نفوذ از قوه مجریه به سنا و دیوان عالی اعمال می گردد. نسبت قانونی میان دیوان عالی ایالات متحده آمریکا به عنوان بزرگترین مظهر اقتدار آمریکا و مجلس سنا با قوه مجریه، بسیار عجیب و یکطرفه و به نفع قوه مجریه است. به گونه ای که تعیین ریاست مجلس سنای آمریکا بر عهده معاون رئیس جمهور و قضات دیوان عالی که بالاترین مقام قضایی است، توسط رئیس قوه مجریه تعیین می گردد. وقتی که پیوند آشکار و پنهان قوه مجریه و شخص کاندیدای ریاست جمهوری از سوی یکی از دو حزب را با سرمایه داران آمریکایی در نظر بگیریم، دامنه نفوذ حیرت انگیز صاحبان کمپانی های بزرگ صنعتی و تجاری بر سیاست آمریکا روشن می گردد.

 

در دهه های پایانی قرن نوزدهم، بحران های متعدد کارگری در ایالات متحده آمریکا پدید آمد. علت اصلی این بحران ها، پایین بودن دستمزد کارگران، ساعات کار طولانی، شرایط رقت بار زندگی، عدم تامین شغلی، شرایط خطرناک کار و توقعات بی اندازه کارفرمایان بوده است. وضع کارگران مهاجر آسیایی و آفریقایی و اروپایی به مراتب بسیار بدتر بوده است. سه بحران عمده اقتصادی در سال های 1873، 1886 و 1893م. و تشدید بیکاری و فقر گسترده، شرایط زندگی را از حداقل انسانی نیز بدتر نمود.

 

سرباز عقل: نیمه پنهان آمریکا: ارکان تمدن آمریکا: شهریار زرشناس // امریکا شناسی | نیمه پنهان امریکا | رواج فساد و رشوه خواری در امریکا | امریکا‌شناسی | سرمایه‌داری و نظام سیاسی آمریکا | فساد و رشوه‌خواری در امریکا

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ»
«إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّىٰ یُغَیِّروا ما بِأَنفُسِهِم»
خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی‌دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند. (قرآن کریم. سوره مبارکه رعد آیه 11)
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان