سرباز عقل

مطالبی درباره فلسفه و جامعه شناسی | غرب شناسی | شرق شناسی | اسلام و ایران | رسانه و تکنولوژی | سیر مطالعاتی

مبانی هنر در شرق و غرب. سینما هنر تکنولوژیک. ماهیت سینما و تلویزیون

مبانی هنر در شرق و غرب

سینما هنر تکنولوژیک

ماهیت سینما و تلویزیون

 

قدر مسلم این است که سینمای رسمی و شبکه های تلویزیونی ماهیت هنر غیر قدسی جدید را داراست، هرچند که مضمونی دینی داشته باشند. در واقع چنانکه پرسپکتیو و قواعد نقاشی رنسانسی و پی از آن بی قاعدگی و قاعده گریزی هنر مدرن و پست مدرن با رنگ آمیزی موهوم بر ماهیت و حقیقت قدسی مضامین و روایات دینی حجابی می کشد، سینما نیز چون هنری با لوازم خاص خود نمی تواند آدمی را با تفکر اصیل دینی آشنا و مأنوس کند، و اگر چنین بود باید تا کنون جهان را دین فراگرفته باشد. در حالی که به وضوح می توان دریافت که سینما خود بیشتر متناسب با ارزش های منحط غربی و بر مبنای علم تکنولوژیک، هنر جدید تکوین یافته و بیشتر و به طور بنیادی به این دو مدد می رساند.

 

به عبارتی مردم در جهان کنونی مردمانی اند که ساحت عالم قدس برایشان فروبسته است و در این فروبستگی، سینما و تلویزیون رسمی حجابی اند بر روی ساحت معنوی اشیاء و امور و از آنجا انسان.

 

اما به هر طریق بحران بنیادی جهان کنونی در سینما نیز خود را به نمایش می گذارد، بخشی از آن به نحوی هنر آماده گر گرایش می یابد، و زمینه انقلابی را فراهم می کند که می تواند به ابداع عالمی نو بینجامد.

 

سرباز عقل: سیر تفکر معاصر جلد اول: محمد مددپور

مبانی هنر در شرق و غرب: سینما هنر تکنولوژیک 6: ماهیت سینما و تلویزیون

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ»
«إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّىٰ یُغَیِّروا ما بِأَنفُسِهِم»
خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی‌دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند. (قرآن کریم. سوره مبارکه رعد آیه 11)
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان