سرباز عقل

مطالبی درباره فلسفه و جامعه شناسی | غرب شناسی | شرق شناسی | اسلام و ایران | رسانه و تکنولوژی | سیر مطالعاتی

غرب شناسی: ناتوی فرهنگی: ماهیت و هدف ناتوی فرهنگی

غرب شناسی

ناتوی فرهنگی

ماهیت و هدف ناتوی فرهنگی

 

تحلیل محتوایی اقدام ها و تلاش های پژوهشی، اطلاعاتی، فرهنگی و رسانه ای که نظام سلطه در چارچوب راهبرد مقابله نرم انجام داده است، نشان می دهد هدف و جهت گیری ناتوی فرهنگی متوجه جهان بینی و ایدئولوژی دینی و جامعه اسلامی بوده و ماهیت و هویت جهان اسلام را نشانه گرفته است.

 

مطالعه مرکز اسناد انقلاب اسلامی نشان می دهد در مطالعات انجام شده درباره چگونگی تصویر اسلام در رسانه ها، پژوهشی به نام «چهره خشن و تضادگرای اسلام» در شبکه های تلویزیونی ARD و ZDF آلمان به مدیریت کی حافظ انجام شده است که نشان می دهد تمام برنامه های تلویزیونی این دو شبکه درباره اسلام در سال های 2005 و 2006 مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته اند که بر اساس نتایج این تحقیق، 81 درصد از برنامه ها به اسلام، با موضوع هایی که به صورت مستقیم یا ضمنی دارای مفهوم منفی هستند، ارتباط داده شده اند.

 

ماهیت و هدف ناتوی فرهنگی

 

معرفی اسلام به عنوان دین خشن؛ ترویج سکولاریسم، انکار مبانی شرعی و مرجعیت دینی برای اداره جامعه، القای تضاد بین دین و پیشرفت، ایجاد بحران هویت دینی و ملی، تخریب سنن، اخلاق، آداب و رسوم و نظام ارزشی جوامع اسلامی، رشد ناهنجاری های اجتماعی، ترویج خرافه، فرقه های نوظهور و تخدیری به منظور وارونه سازی ماهیت ارزش های اسلامی.

 

 ترویج اباحی گری و لاقیدی و استهلاک سرمایه فرهنگی در جامعه اسلامی و تعهد و تقید نسبت به احکام و مقررات شرع مقدس در چارچوب اصول و مبانی دینی در جامعه، تخریب و تضعیف التزام عملی افراد به باید و نبایدهای دینی و رعایت ارزش ها در روابط اجتماعی، تضعیف اراده  و تعهد دینی در جامعه، ترویج مصرف زدگی و تجمل گرایی به منظور ایجاد زمینه های نارضایتی و بحران های اجتماعی، دامن زدن به بحران مشروعیت.

 

مقبولیت و نفوذ در کشورهای اسلامی به ویژه در ایران، تولید خود کم بینی و خود باختگی و حقارت در نسل جوان به منظور شکستن اراده و اعتماد به نفس جامعه اسلامی برای پذیرش برتری تمدن غربی؛ توسعه شایعه، مهندسی افکار عمومی متناسب با هدف نظام سلطه، قهرمان سازی و الگوپروری از تمدن غرب به منظور دگرگونی فرهنگ های ملی و دینی، تحریک عوامل قومی با هدف توسعه و تعمیق اختلاف ها در جوامع اسلامی و تنها بخشی از ماهیت و اهداف ناتوی فرهنگی هستند.

 

نویسنده: رضا حسینی

 

(کپی برداری از «اسرافیل» فقط با ذکر منبع مجاز است)

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ»
«إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّىٰ یُغَیِّروا ما بِأَنفُسِهِم»
خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی‌دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند. (قرآن کریم. سوره مبارکه رعد آیه 11)
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان